Σάββατο, 06 Μαρτίου 2021 19:00

Απογοητευτική εμφάνιση στο «Nick Gallis Hall»

Written by

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory παρόλο που έκανε τα αδύνατα - δυνατά να εμφανιστεί ανταγωνιστική στην έδρα του Άρη BC, δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 70-52 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπανικολόπουλου φανέρωσαν σημαντικά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, κι έτσι δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέτυχαν δύο νίκες επί της ομάδας στο φετινό «μαραθώνιο», που είναι συναρπαστικός.

Οι παίκτες μας, σαφέστατα διατηρούν ένα ελαφρυντικό λόγω της αναστάτωσης που προκάλεσε η σεισμική δραστηριότητα των προηγούμενων ημερών στη πόλη μας, ωστόσο, καλούνται να βελτιώσουν την εικόνα στη συνέχεια του πρωταθλήματος για να εξασφαλίσουν την παραμονή στην κατηγορία.RushVsArisΤο ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Nick Gallis Hall», η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory ήταν άκρως ανταγωνιστική, παρόλο που ο Άρης BC μπήκε με τρίποντο, για να συνεχίσει στον ίδιο υψηλό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν στόχο κυρίως εκτός των 6.75, ενώ «έβγαλαν» αντίδραση στο +8 των κίτρινων (17-9), γυρνώντας την κατάσταση υπέρ τους (20-22), ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου, η οποία βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους (22-22).

Στη δεύτερη «στροφή» του ματς, οι δύο «μονομάχοι» έκαναν αρκετά λάθη, ενώ τα φάουλ έπαιξαν ρόλο στη μειωμένη παραγωγικότητα (18-7), κυρίως της ομάδας μας, η οποία έδειξε να χάνει το μομέντουμ απέναντι στους κίτρινους που ήταν πιο εύστοχοι. Οι προσπάθειες των Φλιώνη, Ντραγκίσεβιτς και Λιτλ ήταν επιτυχημένες, για να σχηματιστεί μία διαφορά (+11) που επέφερε ηρεμία στους γηπεδούχους με την ανάπαυλα και το 40-29.

Για το σύνολο μας, σταθερότητα επέδειξε ο Σμιθ, ωστόσο, ο Νίκος Παπανικολόπουλος είχε να διορθώσει αρκετά ως την επανέναρξη, καθώς η δεύτερη περίοδος ήταν απογοητευτική στο επιθετικό «κομμάτι», από εκεί που έρχεται οποιαδήποτε επικράτηση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν εξίσου κάκιστα, αφού σημείωσαν δύο πόντους (44-31) από βολές του Σμιθ ως και 6:00 πριν το φινάλε, ενώ πέρασε σχεδόν ένα δεκάλεπτο «καθαρού» παιχνιδιού με επιθετική δυστοκία. Αυτό το γεγονός, επέτρεψε στον Άρη BC να προηγηθεί με +16, ύστερα από το τρίποντο του Ντε Κόζι (49-33) που προβλημάτισε εκ νέου τον κόουτς μας, που ζήτησε τάιμ-άουτ.

Παρά την προσπάθεια αφύπνισης, ο Ντε Κόζι με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +23 και το 56-23, το οποίο δεν άφηνε περιθώρια για περαιτέρω λάθη στην ομάδα μας. Στα 12:00 που έμεναν ως το τέλος της «μάχης», οι παίκτες μας καλούνταν να πραγματοποιήσουν μία σπουδαία ανατροπή, με τον Καμπερίδη να το πιστεύει και να ρίχνει στο +19 την απόσταση (56-37), ένα σκορ που έμελλε να είναι και εκείνο που «σφράγισε» τις προσπάθειες των καλαθοσφαιριστών πριν την τέταρτη περίοδο.

Να σημειωθεί ότι στη δεύτερη και τη τρίτη περίοδο, το μπάσκετ που αποδόθηκε στο παρκέ του «Nick Gallis Hall» ήταν απογοητευτικό και από τις δύο μεριές, όμως οι λάθος αποφάσεις ήταν περισσότερες για την ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το εύκολο προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Ντεβόν Ουάσιγκτον με συνεχόμενα καλάθια «έγραψε» το 58-42 για να απαντήσει ο Άρης BC, ο οποίος αποδείχτηκε ψύχραιμος «κρατώντας» το προβάδισμα με σχετική ευκολία.

Η εικόνα των αντιπάλων δεν άλλαξε σε κανένα σημείο ως τη λήξη, με το 70-52 να καταγράφεται ως το τελικό σκορ στο πάλαι ποτέ «Αλεξάνδρειο», εκεί όπου ο Σμιθ σημείωσε 16 πόντους και ακολούθησε ο Καμπερίδης με 10 για την ομάδα μας, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς (14π.) βοήθησε τον Άρη BC κυρίως με προσπάθειες κάτω από τη ρακέτα, οι οποίες ήταν επιτυχημένες.

Στην επόμενη αγωνιστική (17η) του πρωταθλήματος, η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ ο Άρης BC μένει στη Θεσσαλονίκη για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρακλή, στην έδρα των «κυανόλευκων». Στο 4-12 η Λάρισα, στο 5-10 με ματς λιγότερο το σύνολο του Καμπερίδη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.