Σάββατο, 09 Οκτωβρίου 2021 22:30

Ήττα για την Λάρισα σε ένα δυνατό παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ

Με ένα πολύ ικανοποιητικό ποσοστό πληρότητας παρά τον κίνδυνο της πανδημίας διεξήχθη σήμερα Σάββατο 9/10 και ώρα 20.00μ.μ. η αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΚ και της Λάρισας. Οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα τους στο νέο κλειστό γήπεδο στα Λιόσια τα βρήκαν <<σκούρα>> απέναντι στο σύνολο του κόουτς Ν.Παπανικολόπουλου και παρά το δυνατό τους ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου, η ομάδα της Λάρισας είχε καλύτερη εμφάνιση και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 9-10 περίπου στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έληξε με σκορ 20-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 5 πόντους 4’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, σερί το οποίο σταμάτησε ο Χάντσον με κάρφωμα για να γράψει το 29-26. Οι κιτρινόμαυροι ωστόσο βρήκαν λύσεις επιθετικά από τη γραμμή των 6.75 και πήγαν στα αποδυτήρια με την υπέρ τους διαφορά των 7 πόντων 36-29. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκείνη την στιγμή στο ματς οι Λαρισαίοι σούταραν 14 τρίποντα και ευστόχησαν σε 3 από αυτά ενώ η ΑΕΚ είχε 4 στα 12.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη διάθεση και με ένα ποσοστό 50% στα τρίποντα (3 στα 6) έχτισαν μία γερή βάση 13 πόντων για τη νίκη που έβαλε τη Λάρισα στη διαδικασία να κυνηγάει στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά οι Καράμπελας Ζάρας και Χάντσον, οι οποίοι ήταν και πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, οδήγησαν επιθετικά την ομάδα της Θεσσαλίας και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν πίσω μόλις με 6 πόντους 56-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι πολλές επαφές και η διεκδίκηση κάθε φάσης και από τις δύο ομάδες είχε ως αποτέλεσμα να χρεωθούν και οι μεν και οι δε με ένα αντιαθλητικό φάουλ και ενώ οι μάχες εντός παρκέ συνεχίζονταν η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη την παρουσία και την δυνατή φωνή των οπαδών της πήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για δεύτερη φορά στον αγώνα 6.30 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Τα τελευταία 6 λεπτά η ομάδα της Λάρισας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επανέλθει στο ματς όμως δεν τα κατάφερε με την ΑΕΚ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος - Ζαχαρής - Καρπάνος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6 (4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 7 (1), Βαουλέτ 11 (1), Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21 (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 12 (1/5 σουτ, 10/13 βολές, 7 ασίστ).
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάντσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θρετ 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 8 (11 ριμπάουντ), Ζάρας 10 (2), Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8 (2), Καράμπελας 11.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 17/24 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/26 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 15/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/21 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ