Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019 17:44

Έχασε ευκαιρία…

Μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα την πρώτη της εκτός έδρας, έχασε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ, καθώς ηττήθηκε στο Παλαιό Φάληρο με 68-64.

Σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κυρίως στην αστοχία των παικτών του Βασίλη Φραγκιά στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, όπου μέτρησε τρία άστοχα σουτ τριών πόντων και δύο χαμένες βολές.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά μπήκε στο ματς σοβαρή και καλά διαβασμένη, μη αφήνοντας τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων να κάνουν το παιχνίδι τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκονται σε απόσταση επαφής στο σκορ και κυρίως να ελέγχουν τον ρυθμό, με το πρώτο 10λεπτο να «κλείνει» για τον Ιωνικό με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ βελτίωσε ακόμη περισσότερο το επιθετικό της παιχνίδι, έχοντας σε καλή μέρα τον Μπερχαμενέσκελ πήρε τα …ηνία του ματς, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-31 για την ομάδα της Λάρισας.

Ακόμη καλύτερη και πιο έτοιμη πνευματικά παρουσιάστηκε η ομάδα της Λάρισας στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Νταρνέλ Χάρις να βάζει μεγάλα σουτ πήρε «κεφάλι» στο σκορ, 50-44 στο τέλος της γ’ περιόδου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη ισορρόπησαν το ματς που στα τελευταία 6 λεπτά είχε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Δύναμη και συνεχής εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ.

Οι δύο ομάδες έφτασαν στο τελευταίο λεπτό με το ματς στην …κόψη του ξυραφιού, αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Ιωνικός (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 14, Μπαρτ 21(1), Χαραλαμπόπουλος 5, Μπατής, Σάφτενάαρ 4, Τζόουνς 12, Λόρενς 3, Κόττας 6, Στιθ 3.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς):  Χάμιλτον 6, Ρέινολντς 5, Χείλαρης 7(1), Μπερχαμενέσκελ 13, Σπυρόπουλος 4(1), Παπαντωνίου 11(2), Φλόιντ, Βαβάτσικος, Παρκς 7, Χάρις 11(3).