Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 18:16

Τεράστια νίκη στη Ρόδο

Μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική νίκη πέτυχε στην Ρόδο επί του Κολοσσού με 83-80 πέτυχε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ, κάνοντας μια ψυχωμένη εμφάνιση απέναντι σ’ έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τόσο τις καλές τους επιλογές στην επίθεση, όσο και τα λάθη της λαρισινής ομάδας πήραν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας ν α «χτίσουν» και μια καλή υπέρ τους διαφορά.

Προηγήθηκαν 17-5 λίγο μετά το 5λετπο και από το σημείο εκείνο η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ παίζοντας με τρία γκαρντ άρχισε να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και σταδιακά να μειώνει την διαφορά, με την α’ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-19 για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο 10λεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκε δυνατά, μη επιτρέποντας στο Κολοσσό να κάνει το παιχνίδι και σιγά σιγά να πλησιάζει στο σκορ, μειώνοντας σε 38-36 1:40’’ πριν το ημίχρονο, χάνοντας στην συνέχεια ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους Ροδίτες προηγούμενους με 40-36.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λάρισας μπήκε ακόμη πιο αποφασισμένη στο γήπεδο και πιέζοντας στην άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 42-41 και από το σημείο εκείνο και μετά το ματς απέκτησε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Δυνατές μονομαχίες και με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Η ΚΑΕ Λάρισα τελείωσε το 3ο 10λεπτο προηγούμενη με 58-54, χάρη σε 3ποντο του Παπαντωνίου.

Η μορφή του ματς δεν άλλαξε στην 4η περίοδο. Δυνατές μονομαχίες, με την ομάδα της Λάρισας να έχει καλύτερη επιλογές στην επίθεση και να δημιουργεί την μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά (66-58) 6:15’’ πριν το τέλος του ματς.

Ο Κολοσσός «έσφιξε» την άμυνά του και 2 λεπτά αργότερα μείωσε στον πόντο, 68-67 και 1:13’’ πριν το τέλος προηγήθηκε με 78-75, παίρνοντας λύση από την περιφέρεια.

Με δύο 3ποντα ο Παπαντωνίου έδωσε προβάδισμα στην ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ 81-79 21’’ πριν το τέλος, ο Φλόιντ έκανε ένα φοβερό κόψιμο και κάπως έτσι η λαρισινή ομάδα έφτασε στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη με 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος, Καρδάρης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε, Μπράζελτον, Τζάκσον, Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης, Μπρούτσεβιτς, Καλογιαννίδης, Μωραϊτης, Ντάνιελς, Κρόμαν, Τουτζιαράκης, Παύλος.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χάμιλτον, Ρέινολντς, Χείλαρης, Μπερχανεμέσκελ, Μαραγκός, Τσιλούλης, Χάρις, Βαβάτσικος, Φλόιντ, Παπαντωνίου, Τσιρογιάννης, Παρκς.