Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019 18:18

Ήττα από το καλύτερο Περιστέρι

Την ήττα γνώρισε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ από το καλύτερο Περιστέρι με 101-63, για την 9η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με εντυπωσιακά ποσοστά και δίκαια κατέκτησαν τη νίκη.

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το 8-7 υπέρ της.

Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι βάζοντας μεγάλα σουτ κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 13-0 κάνοντας το σκορ 20-8 υπέρ τους.

Οι κινήσεις του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα και το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 17-18 για το Περιστέρι.

Το Περιστέρι συνέχισε να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά, γεγονός που του έδωσε την δυνατότητα να αρχίζει να «χτίζει» υπέρ του διαφορά και τελικά να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενο με 51-32.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και τρέχοντας ένα υπέρ της σερί 8-0 μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 51-40 και λίγο αργότερα σε 54-45.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με μεγάλα και δύσκολα καλάθια τριών πόντων, κυρίως με τον Γκρέι και κάνοντας δικό τους σερί 15-0 προηγήθηκαν 69-45, με ένα 3ποντο του Χίκι να βάζει στοπ στο σερί τους.

Το Περιστέρι είχε δημιουργήσει όμως ήδη διαφορά ασφαλείας κα έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενο με 77-50.

Η διαφορά που δημιουργήθηκε με το τέλος του 3ου 10λέπτου ήταν μεγάλη και έτσι όποια προσπάθεια έγινε από τους παίκτες της λαρισινής ομάδας ήταν αδύνατο να «γυρίσει» το ματς.

Το Περιστέρι δίκαια έφτασε στη νίκη με 101-63

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63.

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Διαμαντής, Μπίκας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Αγραβάνης, Σαλούστρος, Γόντικας, Βασιλόπουλος, Χάτσερ, Γκρέι, Κίνγκσλέι.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χάμιλτον, Χίκι, Χείλαρης, Μπερχανεμέσκελ, Τσιλούλης, Σπυρόπουλος, Χάρις, Βαβάτσικος, Φλόιντ, Παπαντωνίου, Τσιρογιάννης, Παρκς.