Σάββατο, 28 Δεκεμβρίου 2019 18:09

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη

Πραγματοποιώντας την καλύτερή της εφετινή εμφάνιση η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας του Λαυρίου με 98-78.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκλεισε έτσι νικηφόρα τον α’ γύρο του πρωταθλήματος, δίνοντας πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια.

Η λαρισινή ομάδα μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη και αυτό φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Έχοντας υψηλό βαθμό συγκέντρωσης πήρε αμέσως το προβάδισμα στο σκορ, «χτίζοντας» και διαφορά, αν και το α’ 10λεπτο τελείωσε με σκορ 23-26.

Στη δεύτερη περίοδο η κυριαρχία των παικτών του Αγγέλου ήταν καθολική. Με τον Ρας σε εξαιρετική ημέρα σταθεροποίησαν την διαφορά σε διψήφια τιμή και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 53-38.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ΛΑΡΙΣΑ προηγήθηκε και με 22 πόντους διαφορά (64-42), ελέγχοντας πλήρως το ματς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 72-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, ώριμη ήταν και η αντίδραση των παικτών της λαρισινής ομάδας που με «καθαρό μυαλό» έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98.

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 2, Ουάτσον 4, Άλμαν 14, Μουράτος 4, Λεγίκας, Κουζέλογλου 11(1), Ντάιμ 10, Ντέιβις 13(1), Ντεκόζεϊ 15(2), Γερομιχαλός, Άουτλόου 5(1).

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου) Χίκι 21(1), Χείλαρης 2, Ρας 30(6), Μπερχανεμέσκελ 3(1), Μαραγκός, Τσιλούλης 3(1), Χάρρις 8(2), Βαβάτσικος, Φλόιντ 8, Παπαντωνίου 13(2), Τσιρογιάννης, Παρκς 10.