Σάββατο, 04 Ιανουαρίου 2020 20:05

Ανεπανάληπτο…!!!!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ πέτυχε τεράστια νίκη επικρατώντας στην Πάτρα του Προμηθέα με 76-62.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, ήλεγχε το παιχνίδι, έφτασε έτσι τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα στην εκκίνηση του δευτέρου γύρου και ατενίζει πλέον διαφορετικά το μέλλον της.

Με όπλο την πολύ δυνατή άμυνα η λαρισινή ομάδα «γύρισε» το σε βάρος της 9-2, ολοκληρώνοντας την α’ περίοδο ένα πόντο πίσω (15-14) από τους γηπεδούχους.

Έχοντας πλέον μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση κατάφερνε να βρει λύσεις και στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-32 και δείχνοντας πως μπορούσε να πάρει τη νίκη κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της χώρας.

Όσο ο χρόνος κυλούσε και η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ «έχτιζε» υπέρ της διαφορά όλο και πιο πολύ πίστευε σε κάτι που έμοιαζε αδύνατο και το 3ο 10λεπτο ολοκληρώθηκε 57-51 για την ομάδα του Αγγέλου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, όπως αναμενόταν, προσπάθησαν να πλησιάσουν και να αλλάξουν την ροή του ματς, αλλά οι παίκτες της λαρισινής ομάδας παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και πήραν τη νίκη με 76-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ(Γιατράς): Μπαμπ, Λίποβι 3(1), Αγραβάνης 6, Μαυροκεφαλίδης 11(2), Κασελάκης 3, Μάντζαρης 13(2(, Κατσίβελης 3, Φίελερ 7(1), Ρόμπινσον 8(1), Έλλις 8,.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 7(1), Χίκι 14, Χείλαρης, Ρας 20(4), Μαραγκός 2, Σπυρόπουλος 7(1), Χάρις 3(1), Φόιντ 8, Παπαντωνίου 9(3), Παρκς 6.