Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2020 17:20

Ήττα στο Ιβανώφειο

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ηρακλή με 83-67.

Η εκκίνηση του παιχνιδιού για την ομάδα της Λάρισας δεν ήταν η αναμενόμενη. Δεχόμενη τέσσερα σερί καλάθι και φάουλ και έχοντας κάκιστα ποσοστά στην επίθεση βρέθηκε πολύ νωρίς να «κυνηγάει» στο σκορ των αντίπαλο της.

Με 0/9 τρίποντα και 3/12 βολές έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και να τελειώσουν το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 26-11και με τα άσχημα νέα να έρχονται από τον τραυματισμό του Άντονι Χίκι που υπέστη διάστρεμμα.

Στο δεύτερο 10λεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσαν κάπως το επιθετικό τους παιχνίδι, αλλά έχοντας προβλήματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι, έτσι ο Ηρακλής κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα αλλά και την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος 43-29.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με κακούς οιωνούς, καθώς οι παίκτες του Αγγέλου δεν μπορούσαν να βρουν ισορροπία στο παιχνίδι τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν άριστα οι γηπεδούχοι μεγαλώνοντας την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας στο 62-37 3:55 πριν το τα τέλος του 10λέπτο.  Με την εικόνα της λαρισινής ομάδας να μην αλλάζει, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-44.

Στην τελευταία περίοδο η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ βάζοντας περισσότερο πάθος στην άμυνα και με καλύτερες επιθετικές επιλογές κατέφερε να …τρέχει ένα επί μέρους σκορ 19-10 υπέρ της και να μειώσει σε 79-63 4’ πριν το τέλος. Χρόνος όμως που δεν ήταν αρκετός για να «γυρίσει» το ματς και το τελικό  83-76 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44,

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Τέπιτς 4, Καββαδάς 20, Καλαϊτζίδης, Σούλερ 11, Κακαρούδης 3(1), Χάνλαν 21, Ντέιβις 13, Οκερεαφόρ2 , Ζάρας 9.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 14, Τόμας 5, Χίκι, Χείλαρης9, Ρας 8, Μαραγκός, Τσιλούλης 5, Σπυρόπουλος, Χάρις 1, Φλόιντ 13, Παπαντωνίου 12, Τσιρογιάννης.