Σάββατο, 07 Μαρτίου 2020 19:46

Νίκη που …μετράει για δύο

Σ’ ένα εξαιρετικό ματς στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 95-90, φτάνοντας έτσι την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη επί του Κολοσσού, γεγονός που δίνει πλεονέκτημα στην ομάδα της Λάρισας σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο τους.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα κατάφερε γρήγορά να προηγηθεί, με 20-5 και 26-14. Στο σημείο αυτό ήρθε η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους. Βάζοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι κατάφεραν να …τρέξουν ένα σερί 14-0 και να προηγηθούν με 28-26 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Από το σημείο εκείνο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήριο για το ημίχρονο ισόπαλες 43-43.

Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ συνεχίστηκε το ματς, χωρίς κάποια να μπορεί να πάρει διαφορά, η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ βρίσκοντας όμως λύσεις στο σκοράρισμα επικράτησε στο 3ο 10λεπτο με 68-60.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους κατάσταση και παρά την πίεση του Κολοσσού, πανηγύρισαν την 8η νίκη τους με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60,95-90.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 9, Τόμας 11(1), Χίκι 22(2), Χείλαρης, Ρας 21(5), Τσιλούλης 3(1), Σπυρόπουλος 2, Παπαντωνίου 4, Χάρις 16(2), Βαβάτσικος, Φλόιντ 7.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 12(1), Πουλιανίτης 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 10(2), Λοβ 14(1), Ντάνιελς 7(1), Κρομά 19(1), Τουντζιαράκης 6, Παύλος.