Ήττα και αποκλεισμός από το κύπελλο Ελλάδος για την ΚΑΕ Λάρισα Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

Το δυνατό ξεκίνημα και το +10 της πρώτης περιόδου δεν ήταν αρκετά να φέρουν το ροζ φύλλο αγώνα στους Θεσσαλούς.

Η ΚΑΕ Λάρισα ηττήθηκε από τον Ιωνικό Νίκαιας με (74-66) και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδος σε ένα κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του κόουτς Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν καλύτερη και είχε ρυθμό καθώς βρέθηκε στο 6ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με προβάδισμα δέκα πόντων (8-18) το οποίο σιγά σιγά ροκάνισαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες στο ημίχρονο να βρεθούν ισόπαλες με χαμηλό σκορ (30-30). Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύεται την παρουσία του κόσμου και να έχει σταθερά ένα μικρό προβάδισμα με την Λάρισα να ακολουθεί. Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα έξι λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν 60-58 σε ένα παιχνίδι με πολλές μάχες, όμως ένα επιμέρους (14-8) των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές τους Μουσταφά και Γιουτζίν-Άντονι Τζερμάν κλείδωσαν την νίκη για τον Ιωνικό ο οποίος θα βρει αντιμέτωπο τον Ολυμπιακό στη φάση των 8 του κυπέλλου Ελλάδος που με τη σειρά του απέκλεισε τον Ηρακλή με (55-90).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5 ( 3/3 βολές, 1/1 δίποντα), Θρετ 19 ( 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κρουμπάλι 9 ( 4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 5 ( 4 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10 ( 3/3 τρίποντα), Φόρτιουν 7 , Σπαν 9 , Καράμπελας 9 ( 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπυρόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 12 ( 4/6 βολές, 3/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζέρμαν 16 ( 3/3 βολές, 5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 τρίποντα), Κολοβέρος  1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 ( 3/3 βολές, 2/7 τρίποντα), Γόντικας 5, Γκιουζέλης 3, Χουγάζκ 11 (4/7 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3.