Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 20:26

Δεν άντεξε στο τέλος…

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με ένταση, σασπένς, ωραίες φάσεις και εναλλαγές στο σκορ, ο Ηρακλής επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με 87-74 της ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ.

Η τελική διαφορά του σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, καθώς στην μεγαλύτερη διάρκεια είχε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο ματς και παίρνοντας πόντους από την περιφέρεια κατάφερε να «πάρει κεφάλι» στο σκορ και προηγήθηκε με 28-21 στο τέλος της α’ περιόδου.

Στο δεύτερο 10λεπτο η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό, να μειώσει στο σκορ και να δείξει πως μπορεί να διεκδικήσει το ματς, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-40.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ήταν καλύτερη, πιέζοντας στην άμυνα και παίρνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο σημείο εκείνο είχε την ατυχία να χάσει τον Παπαντωνίου που έπαθε πολλές κράμπες λόγω κόπωσης, αφού είχε μείνει εκτός προπονήσεων για αρκετό διάστημα.

Η απώλεια αυτή αποσυντόνισε την λαρισινή ομάδα, ο Ηρακλής ισορρόπησε και προηγήθηκε 60-59 στο τέλος της γ’ περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ έμεινε από δυνάμεις, κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και έφτασαν στη νίκη με 87-74.

Τα Δεκάλεπτα 21 - 28, 40 – 45, 59 - 60, 74 - 87.

Διαιτητές Αναστόπουλος, Ψαριανός, Μαγκλογιάννης.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βασίλης Φραγκιάς): Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9 (1), Ρέινολντς 23 (2), Χείλαρης, Μπερχανσεμέσκελ 9 (1), Φλόιντ, Παπαντωνίου 5 (1), Παρκς 11, Σπυρόπουλος 2, Βαβάτσικος.

Ηρακλής (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3), Οκιαραφόρ 7 (1), Καββαδάς, Σούλερ 12 (2), Ντέιβις 10 (1), Κακαρούδης 9 (1), Ζάρας 6 (2), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 14, Γκάρετ 15, Σμιθ 5 (1).