Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 23:40

Λύγισε στο τέλος η ΚΑΕ Λάρισα και ηττήθηκε από το Λαύριο

Η Λάρισα πήρε άριστα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στην περσινή φιναλίστ στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος και τελικά υπέκυψε από την πιεστική στα όρια του φάουλ άμυνα του Λαυρίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σύνολο του κόουτς Ν.Παπανικολόπουλου ξεκίνησε το παιχνίδι με αποφασιστικότητα και ήταν πιο συγκεντρωμένο γεγονός που αποτυπώθηκε και στο ταμπλό καθώς τα 5 πρώτα αγωνιστικά λεπτά η ομάδα της Λάρισας βρέθηκε να προηγείται με  17-2. Το Λαύριο στη συνέχεια χάρη στην εμπειρία του ξεκίνησε σιγά σιγά να ροκανίζει τη διαφορά με αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου να βρει τους γηπεδούχους μπροστά με 7 πόντους 20-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Σερέλη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 21-22 στο 6.49’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως οι Λαρισαίοι είχαν τις απαντήσεις στην επίθεση με τους Χάντσον και Θριτ και έτσι κατόρθωσαν να κλείσουν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 38-35.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι είχαν μία σταθερή διαφορά των 5 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου με 57-50, παίζοντας σκληρή και πιεστική άμυνα και κλέβοντας μπάλες που τους βοήθησαν σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με κύριο εκφραστή τον Κάρτερ έφεραν στα ίσα το παιχνίδι 5.32’ πριν τη λήξη. Η ομάδα της Λάρισας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στα τελευταία 3 κρίσιμα λεπτά έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση και το Λαύριο πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων που τη διεύρυνε το τελευταίο λεπτό αφού ήταν εύστοχη από την γραμμή της <<φιλανθρωπίας>> και έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 66-75, σκορ το οποίο αδικεί την προσπάθεια των γηπεδούχων.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάντσον 20 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Θρετ 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κρουμπάλι 12 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζάρας 5 (1/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4 (1/8 σουτ), Καράμπελας.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μουράτος 9 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές), Γκόινς 2 (9 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αμίνου 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 16/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 23/48 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 11/18 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ