Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2021 22:21

Ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 82-71 στο ντεμπούτο Τακιανού.

Στο PAOK SPORTS ARENA βρέθηκε σήμερα η Λάρισα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ εν όψει της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Το ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στον πάγκο των Θεσσαλών δεν συνδυάστηκε με νίκη καθώς ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 82-71. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άφησε πίσω της στον βαθμολογικό πίνακα την ομάδα της Λάρισας και τώρα οι Λαρισαίοι έχουν δύο εβδομάδες για να προετοιμαστούν για το δύσκολο εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό.

Στην πρώτη περίοδο οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν λίγο αγχωμένοι και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στα πρώτα 3 αγωνιστικά λεπτά με 12-4 αναγκάζοντας τον Τακιανό να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα. Η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε την ομάδα της Θεσσαλονίκης πιο συγκεντρωμένη και αποφασισμένη για τη νίκη καθώς κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και τρέχοντας ένα σερί 15-4 τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-9.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Λάρισα συνέχισε τις λάθος επιλογές στην επίθεση και η αστοχία σε συνδυασμό με τις κακές άμυνες έφερε τη διαφορά στους 14 υπέρ του ΠΑΟΚ 29-15 στο 6’. Ο δικέφαλος του Βορρά έφτασε τη διαφορά και στο +18(42-24) με τη Λάρισα να είναι σε αρκετά κακή ημέρα επιθετικά και να μην βρίσκει απαντήσεις παρά τα τάιμ άουτ και τις προσπάθειες του πάγκου των κυανόλευκων να αλλάξει ο αγωνιστικός ρυθμός. Τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 42-26  με τους Θεσσαλούς να έχουν 12 λάθη με 0/8 τρίποντα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε να κερδίζει και με 26 πόντους (57-31) τα πρώτα 5 λεπτά παιχνιδιού με τη Λάρισα να κάνει μία από τις πιο κακές εμφανίσεις της ως τώρα στο πρωτάθλημα με τον Χάντσον να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του αγώνα για τους κυανόλευκους στο 4.10’ της τρίτης περιόδου. Τα τελευταία 3 λεπτά της τρίτης περιόδου το σύνολο του Φώτη Τακιανού ροκάνισε λίγο τη διαφορά η οποία έπεσε από τους 20 πόντους με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τελειώσει με 63-46.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Λάρισα προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι με οδηγό την άμυνα και η πίεση στα 4/4 του γηπέδου απέδωσε καρπούς με τους κυανόλευκους να τρέχουν ένα σερί 5-0 και να ρίχνουν τη διαφορά στους 12 (63-51). Η Λάρισα άργησε να αντιδράσει αλλά βρήκε χαρακτήρα και τα τελευταία 5 λεπτά ροκάνιζε διαρκώς τη διαφορά με αποτέλεσμα 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να φέρει το ματς στους 6 με δίποντο του Χάντσον ο οποίος τελείωσε με 17 πόντους ενώ 19 είχε Κρουμπάλι ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού μαζί με τον Λοβ του ΠΑΟΚ ο οποίος είχε επίσης 19. Παρά την ύστατη προσπάθεια των Θεσσαλών και τα θετικά δείγματα που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 82-71 και άφησε τη Λάρισα στην πλάτη του στον βαθμολογικό πίνακα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Τσώνος - Ανδρικόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛεο 18 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης Γ. (0/8 τρίποντα), Τολιόπουλος 13 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γιάνκοβιτς 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ογκμπέιντε 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λαβ 19 (3/5 τρίποντα), Καμπερίδης Μ., Καμαριανός 6 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 7 (5 ασίστ).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 17 (7/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 19 (6/9 δίποντα, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10, Ζάρας 6, Παπαντωνίου 15 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 2, Βησσαρίου, Σαχπατζίδης, Γκριν, Σπαν 2, Καράμπελας.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 16/26 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 20/22 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 23/39 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 19/28 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 8 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Μετά τη διακοπή για το "παράθυρο" των εθνικών ομάδων, ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Απόλλωνα Πάτρας (4/12, 17:00), ενώ η Λάρισα υποδέχεται τον Ολυμπιακό (6/12, 17:15).