Σάββατο, 12 Φεβρουαρίου 2022 22:34

5η νίκη και συνεχίζει...

Την 5η της νίκη στη Stoiximan Basket League πέτυχε η Λάρισα, κερδίζοντας με το ευρύ 82 - 65 την ΑΕΚ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μάριν Μάριτς και Ντεβόντε Γκριν!

Η Λάρισα ξεκίνησε την αναμέτρηση νωχελικά και η ΑΕΚ με τα δύο σουτ τριών πόντων (Κολόμ, Χάμερ), βρέθηκε στο 16 - 9, χάρη σε ένα λέι απ του Πετρόπουλου (2:33 πριν το τέλος της 1ης). Η Λάρισα «ροκάνισε» την διαφορά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο και έκλεισε με το υπέρ της σκορ, 16 - 15.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκαν οι δύο ομάδες και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αργό τέμπο με σετ επιθέσεις. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πήρε... ρόλο στο ματς και βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά την ομάδα του. Ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις δεύτερες επιθέσεις (9 πόντους) και επέλεξε να δώσει χώρο στον Φιλιππάκο για να απειλήσει κοντά στο καλάθι. Η Λάρισα έκλεισε το δεκάλεπτο και παράλληλα το ημίχρονο, με διαφορά 4 πόντων, 35 - 31.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάριν Μάριτς έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Λάρισας. Ο Κροάτης σέντερ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, σκοράροντας και παίρνοντας ριμπάουντ, σε άμυνα και επίθεση. Η επιθετική συγκομιδή του Μάριτς επέτρεψε στη γηπεδούχο να διατηρεί προβάδισμα 5 - 6 πόντων μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Γκριν (40 δεύτερα πριν το φινάλε) έκανε το 59 - 50, τη μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων.

Ο Ντεβόντε Γκριν άφησε το καλύτερό του... σόου για το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου και με δύο τρίποντες... βόμβες, μία από τον Γκριν και άλλη μία του Ζάρα, η Λάρισα έφτασε στο +12 (62 - 50).

Ο Ντεβόντε Γκριν μίλησε και πάλι από τα 6,75, ευστοχώντας και στη βολή από την τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η Λάρισα να ξεφύγει με 14 πόντους (66 - 52).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του αρχηγού της, Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους - και έγινε σε εκείνο το χρονικό σημείο ο πρώτος παίκτης της ΑΕΚ με διψήφιο αριθμό πόντων - έκανε το σκορ 66 - 55.

Ο Χάμερ με κλέψιμο και αιφνιδιασμό, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10, (68 - 60), όμως ο Χάντσον επανέφερε τη διαφορά ξανά στους 10 (70 - 60).

Κάπου εκεί το ματς άρχισε να μπαίνει στην τελική του ευθεία. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, σε μία «κοκορομαχία» του Μαυροειδή με τον Μούντι (οι οποίοι είχαν μία αντιπαράθεση νωρίτερα), ο πάγκος της ΑΕΚ δέχτηκε δεύτερη τεχνική με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Δέδας. Αμφότεροι οι παίκτες τιμωρήθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ.

Και το σκορ διαμορφώθηκε σε 74 - 60. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ έχασε και τον Έρικ Γκρίφιν με πέντε φάουλ, μένοντας ουσιαστικά με επτά επιλογές. Με 1:42 στο ρολόι δόθηκε και άλλη τεχνική ποινή στον πάγκο της Ένωσης, με τη βολή του Μούντι να φέρνει τη διαφορά στους 14 πόντους (78-64) και ουσιαστικά να κρίνει το ματς.