Κυριακή, 03 Απριλίου 2022 21:32

Γράφει ιστορία η Λάρισα!

Η Λάρισα κέρδισε και στο Περιστέρι (71 - 77) στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, γράφοντας ιστορία, μιας και η νίκη αυτήν ήταν η 4η διαδοχική, πράγμα που συμβαίνει για πρώτη φορά τα τρία χρόνια παρουσίας της ομάδας στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League!

Παρά την κακή εκκίνηση (26-14 πρώτο δεκάλεπτο) οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ήταν ψύχραιμοι και μεθοδικά έφτασαν στην ανατροπή του... σκηνικού παίζοντας σωστή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας στη νίκη με 71-77.

Σε εξαιρετική μέρα ο Ουσμάν Κρουμπάλι που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ! Οριακά δεν πέτυχε το νταμπλ-νταμπλ ο Χάντσον με 10π. και 9ριμπ. Κρίσιμη και σημαντική η βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο την στιγμή όπου ήρθε από τους Καράμπελα, Μπέρζινς και Παπαντωνίου. Ο Μάριτς τράβηξε «κουπί» στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την σκυτάλη στο σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο στον Μούντι.

Με την νίκη αυτή στο Περιστέρι, η ομάδα της Λάρισας βελτίωσε το ρεκό της στο 8-9!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και με 4/7 τρίποντα έναντι 0/3 της Λάρισας πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση φτάνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (24-10) στο 8', κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 26-14.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Λάρισα έτρεξε ένα μικρό επιμέρους 5-0 με Κρουμπάλι και Ζάρα και μάζεψε την διαφορά στους 9 πόντους στο 11'. Το Περιστέρι όμως συνέχισε το κρεσέντο τριπόντων και με τον Γκρέι να φτάνει στα 4/5 από τα 6.75 κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 36 - 21 στο 15'. Η Λάρισα μείωσε στους έξι πόντους (41-35) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου για να πάει το ματς στο 44-35 του ημιχρόνου με «buzzer beater» του Δημήτρη Μωραΐτη.

Στο β' μέρος η Λάρισα δεν άφησε το Περιστέρι να ξεφύγει από τους δέκα πόντους και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάριν Μάριτς και δύο ελεύθερες βολές του Ουσμάν Κρουμπάλι μείωσε σε 53-48 στο 26'. Και δεν έμεινε εκεί. Ένα λεπτό αργότερα προϊόντος της καλής άμυνας έφτασε σε καλάθι στον αιφνιδιασμό με τον Τζέιλεν Χάντσον για το 53-50. Ο Μούντι στο 01:22 πριν το τέλος της 3ης περιόδου κέρδισε φάουλ και από την γραμμή των βολών αφού αρχικά ευστόχησε στη πρώτη, αστοχώντας στη δεύτερη έδωσε την ευκαιρία στον Μπέρζινς με επιθετικό ριμπάουντ να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία για πρώτη φορά μετά το τζάμπολ (53-53).

Η Λάρισα μάλιστα τριάντα δεύτερα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε αιφνιδιασμό και καλάθι του Γιάνις Μπερζίνς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (55-56), με τον Λετονό στα 15'' να χάνει και δύο ελεύθερες βολές για να διευρύνει το σερί της Λάρισας ακόμη περισσότερο, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το επιμέρους 11-21.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κρουμπάλι έκανε το +3 (55-58) στη πρώτη επίθεση των «κυανολεύκων» με τον Μούντι στο 29' με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα να ανεβάζει την διαφορά στο +6 υπέρ της Λάρισας (55-61). Ο Κρουμπάλι πήγε την διαφορά στο +7 με δίποντο που ήταν και η μέγιστη της αναμέτρησης για τη Λάρισα. Έως εκείνη την στιγμή τουλάχιστον!

Ο Κατσίβελης με τρίποντο μάζεψε το ματς στους τέσσερις για να απαντήσει με σουτ τριών πόντων ακαριαία ο Στεφάν Μούντι (59-66) στο 33'. Με τρίποντο του Ντεβόντε Γκριν η Λάρισα απέκτησε προβάδισμα ακόμη και οκτών πόντων (61-69), με τον Τόμας Γκιέλο να απαντά από τα 6.75 για το 64-69.

Με δύο λάθος επαναφορές από την πλάγια γραμμή η Λάρισα έκανε το ματς ροντέο. Ο Γκρέι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 01:18 πριν το τέλος και η Λάρισα 50'' πριν το τέλος του αγώνα με λέι-απ του Μούντι έκανε το 67-73. Με μια βολή του Μωραΐτη το Περιστέρι μείωσε στους πέντε για να αρχίσει ο... «χορός» των φάουλ!

Εκεί όπου στα 34'' ο Χάντσον έχασε δύο(!) βολές κρατώντας το Περιστέρι ζωντανό στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Μωραΐτη στα 19'' το Περιστέρι μείωσε σε 71-73. Στην επαναφορά ο Μούντι που πήρε την μπάλα δέχθηκε το φάουλ από τους Περιστεριώτες και από την γραμμή των ελευθέρων βολών έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας τεσσάρων πόντων στη Λάρισα, η οποία έκλεισε την ιστορική αυτή νίκη με δύο εύστοχες βολές του Ζώη Καράμπελα για το τελικό 71-77.

Επόμενος αγώνας, το Σάββατο 09/04 στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης με τον ΠΑΟΚ στις 20:00.