Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 21:51

«Έπεσε» μαχόμενη στο ΣΕΦ

Την ήττα με 93 - 84 γνώρισε η Λάρισα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 22ης Αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο και στο φινάλε του αγώνα, πληρώνοντας ουσιαστικά το κακό τρίτο δεκάλεπτο (29-14 επιμ.).

Αυτήν η ήττα ήρθε για την Λάρισα έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες με το σερί της πλέον να είναι στο 9-10. Επόμενη αναμέτρηση, την Μεγάλη Τετάρτη (20/04, 17:00) στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Για τους «κυανόλευκους» ο Τζέιλεν Χάντσον πέτυχε 24 πόντους έχοντας και 8 ριμπάουντ. Ο Μαρίν Μάριτς τον ακολούθησε με 21 πετυχαίνοντας μάλιστα και ένα τρίποντο στο 38' βάζοντας τον Ολυμπιακό σε πίεση. 13 πόντους με 6 ασσίστ έγραψε στο «κοντέρ» του, ο Στεφάν Μούντι.

Η Λάρισα με το «καλημέρα» έδειξε τις προθέσεις της στο ΣΕΦ και οδεύοντας στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε την διαφορά στο +9 (15-24) με το δεύτερο τρίποντο του Καράμπελα στη αναμέτρηση, την στιγμή όπου η Λάρισα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 4/6 από τα 6,75. Πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με Βεζένκοφ και Μακίσικ μείωσε στους τέσσερις για να έρθει ο Μάριτς με 1/2 από τις βολές να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ της Λάρισας 20-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα με οκτώ σερί πόντους του Τζέιλεν Χάντσον έφτασε την διαφορά στο 24-37 (+13, 14') που ήταν και η μεγαλύτερη έως εκείνη την στιγμή διαφορά των «κυανολεύκων» στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 17-3 φτάνοντας να περάσει μπροστά στο σκορ με 41-40. Ακολούθησαν συνεχόμενες εναλλαγές προβαδίσματος για να φτάσουμε στο 46-44 του ημιχρόνου.

Στο β' μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα και με επιμέρους σκορ 29-14 κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 17 πόντων (75-58), εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα για την τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού προσπάθησαν μαζέψουν την διαφορά που είχε φτάσει στους 21π. (73-52). Το τρίποντο Μαρίν Μάριτς στο 38' έφτασε την διαφορά στους επτά πόντους (86-79) με την Λάρισα να κάνει τρεις διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση μη καταφέροντας να βάλει ακόμη πιο δύσκολα στο Ολυμπιακό που με τρίποντο του Βεζένκοφ στο 39' έκανε το 89-79 «κλειδώνοντας» την νίκη. «Πάλεψε» η Λάρισα με ένα επιμέρους σκορ 18-26 στο τελευταίο δεκάλεπτο, μην όμως φτάνοντας, χάνοντας εν τέλει με 93-84.