Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019 19:14

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε στο κλειστό της Νεάπολης η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ επικρατώντας του Ρεθύμνου με 82-65.

Στο ντεμπούτο του Μπράντον Ρας η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη για ένα ματς τόσο καθοριστικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και πέτυχε την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα της EKO Basket League.

Η ομάδα της Λάρισας παρουσιάστηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού αποφασισμένη και προσηλωμένη στο πλάνο της, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να «κλείσει» το α’ 10λεπτο προηγούμενη με 27-13.

Έχοντας επιθετική πολυφωνία και πολλές λύσεις συνέχισε να αυξάνει την υπέρ της διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 52-31.

Το Ρέθυμνο στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, αντέδρασε και βρίσκοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε 65-51 στο τέλος του γ’ 10λέπτου.

Η διαφορά «έπεσε» και κάτω από τους 10 πόντους, αλλά η αντίδραση των Λαρισαίων ήταν άμεση και αποτελεσματική. Παίρνοντας πόντους από προσωπικές ενέργειες κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα:27 – 13, 52 – 31, 65 – 51, 82 – 65.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χίκι 13 (3), Ρας 16 (4), Μπερχανεμέσκελ 3 (1), Χάρις 12 (1), Παρκς 11, Χείλαρης, Τσιλούλης 8 (2), Φλόιντ 2, Παπαντωνίου 17 (2).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (1), Μάρεϊ 2, Χάρις 3 (1), Γκόρντον 12, Φράνκαμπ 21 (4), Λι 6, Χότον 2, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 8 (1), Γαρέζος 3 (1), Ραζής.