Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2019 22:27

«Πάλεψε» η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Κάνοντας μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αφού προηγήθηκε ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, για να «γυρίσει» το ματς, αλλά χωρίς να τα καταφέρει, η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 86-76 από την ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης.

Η ομάδα της Λάρισας έκανε κακή εκκίνηση στο ματς και στο τέλος του α’ 10λεπτου βρέθηκε να χάνει με 24-9, με την ΑΕΚ να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75.

Η εικόνα έμεινε σχεδόν ίδια στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε σπουδαία μέρα τον Λάνγκφορντ και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 48-33.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα, μείωσε αρχικά την διαφορά, η ΑΕΚ βρήκε μεγάλα σουτ και κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ της κατάσταση προηγούμενη με 68-53.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λάρισας μπήκε αποφασισμένη. Βελτιώνοντας την άμυνα της μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους, αλλά στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύο συνεχόμενα τρίποντα και τελικά πήραν τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα:9–24, 33–48, 53–68, 76–86.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Χίκι 13 (1), Ρας 9 (3), Μπερχανεμέσκελ 6, Χάρις 2, Παρκς 21 (1), Χείλαρης, Μαραγκός 2, Τσιλούλης, Σπυρόπουλος, Φλόιντ 6, Παπαντωνίου 17 (2), Τσιρογιάννης.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (3), Χρυσικόπουλος 12 (2), Μαυροειδής 6, Σαντ-Ρος 11 (3), Γιαννόπουλος 9 (2), Ρέι 7 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 8 (2), Κακλαμανάκης, Γκίκας 2, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 3.